Súhrnná správa Charity Wampusirpi 2024
Vážení darcovia,
v mene centra Charity Wampusirpi a všetkých detí, ktoré sú súčasťou projektu Adopcia na diaľku®, by sme sa chceli srdečne pozdraviť a poďakovať. Okrem toho by sme sa Vami chceli podeliť o súhrnnú správu našej spolupráce s projektom Adopcia na diaľku® v roku 2024. Bez Vašej pomoci by táto spolupráca nebola možná, sme nesmierne vďační za Vašu veľkorysosť. Taktiež veľmi pekne ďakujeme projektu Slovenskej katolíckej charity, Adopcia na diaľku®, za ťažkú prácu, vďaka ktorej sme mohli aj tento rok zabezpečiť blaho a rozvoj detí.
O situácii v Hondurase v roku 2024
V súčasnej dobe má Honduraská republika približne 9,7 miliónov obyvateľov. Multietnická populácia pozostáva zo 7 pôvodných etník obyvateľstva, vrátane Miskito a Tawahka. Práve komunity týchto dvoch etník potrebujú podporu projektu Adopcia na diaľku®. V Hondurase je chudobou zasiahnutých 75 % populácie a v extrémnej chudobe žije až 55 % ľudí. Ekonomický pokles spôsobený pandémiou taktiež zvýšil úrovne chudoby. Aj napriek krokom, ktoré podstúpila vláda v oblasti ľudských práv, Honduras stále čelí sociálnym, environmentálnym a hospodárskym sporom, ktoré sú prevažne spôsobené nerovnomerným rozdelením zdrojov v krajine. Súčasná vláda sa vyznačuje zapájaním straníckej politiky do svojho riadenia, s čím väčšina obyvateľov nesúhlasí. V roku 2025 sa budú konať voľby, a preto si tento rok politické strany vyberajú kandidátov na prezidenta, mestských funkcionárov a kongres. Obyvatelia sú sklamaní zo súčasnej prezidentky Xiomara Castro. Jej volebné obdobie blíži ku koncu a sľuby z prezidentskej kampane ostali nenaplnené. Rovnako nezaviedla žiadne dôležité zmeny, ktoré by výrazne krajinu posunuli. Nezamestnanosť a emigrácia do USA je stále bežná.
Vzdelávanie v Hondurase
Školský rok v Hondurase začína vo februári a končí v novembri. Obdobie prázdnin je od decembra do januára a okrem toho majú týždňové prázdniny v júli a cez štátne sviatky počas septembra. Od roku 2023 je výuka plne obnovená a deti majú prezenčné hodiny od pondelka do piatka. Odborový zväz učiteľov sa zúčastnil štrajkov požadujúcich navýšenie platov. Avšak štrajky boli ukončené po týždni a bez výsledku. Úroveň nevzdelanosti a počet predčasných ukončení školskej dochádzky je stále vysoká. Podľa oficiálnych štatistík polovica detí v školopovinnom veku nie je zapojená vo vzdelávacom systéme a veľké percento škôl nemá potrebné podmienky na nepretržitú činnosť. Aj napriek tomu, že vzdelanie je bezplatné, investície do vzdelávacieho systému sú nedostatočné. Najmä v najzraniteľnejších častiach krajiny neostáva dosť peňazí na skvalitnenie výuky. V Hondurase si mnoho ľudí zvolí pozíciu učiteľa, pretože je ľahko dosiahnuteľná, a tak len veľmi málo učiteľov v tomto zamestnaní pretrvá. V Hondurase je vzdelanie bezplatné v tom zmysle, že žiadne dieťa neplatí školné ani mesačné poplatky a učiteľov platí vláda. Avšak všetky ostatné výdavky, školské potreby, uniformy, obuv, školské potreby, mimoškolské aktivity atď. musia byť pokryté rodičmi. Vo všeobecnosti platí, že v prípade detí, ktoré nemusia míňať na dopravu
či prostriedky na cestu do školy, sú výdavky približne 40 eur mesačne. V triede je viac ako štyridsať detí a najmä na vidieku jeden učiteľ učí viac ako jeden ročník.
Misijný dom Margerity Naseau
Misijný dom Margerity Naseau pomáha až 237 deťom vďaka Slovenskej katolíckej charite a projektu Adopcia na diaľku®. Tieto deti žijú vo svojich rodinách a naše centrum navštevujú dvakrát týždenne, aby si upevnili školské vedomosti a hodnoty. S pomocou dobrovoľníkov z komunity v sobotu realizujeme školenia o hodnotách. Počas týždňa deťom poskytujeme doučovanie v čítaní, písaní či matematike. Deti chodia do školy ráno a popoludní navštevujú naše centrum. Ďalšou dôležitou činnosťou, ktorú vykonávame sú návštevy rodín. Tieto návštevy nám umožňujú spoznať ich realitu, podporiť a motivovať deti k dokončeniu vzdelávania a sprevádzať rodičov v procese učenia. Pravidelne komunikujeme s učiteľmi a riaditeľmi vzdelávacích inštitúcií, aby sme mali všeobecný prehľad o vzdelávacom procese detí. Za zmienku stojí, že len 112 detí žije v blízkosti našich centier, a tak ich môžeme navštevovať každý týždeň. Deti, ktoré žijú v odľahlých dedinách, kam sa dá dostať len loďou, máme naplánované návštevy každé 2 mesiace. Medzitým tieto deti navštevujú vzdelávacie centrá v mieste bydliska.
Charita Wampusirpi a Adopcia na diaľku®
Spolupráca s projektom Adopcia na diaľku® a Slovenskou katolíckou charitou začala už v roku 2022. Vďaka nim sme mohli poskytnúť komplexnú starostlivosť viac ako 237 deťom. Sme nesmierne vďační za túto úspešnú spoluprácu. Túto vďaku necítime len my, ale predovšetkým deti, ktoré sú súčasťou projektu a ich rodiny, ktoré si pomoc taktiež nesmierne vážia. Cítime sa veľmi motivovaní pomáhať aj naďalej, a to aj napriek tomu, že sa tento rok pár detí z projektu odhlásilo z dôvodu opustenia školy a sťahovania. Avšak zapojilo sa viac ako 40 nových detí. Deti podporujeme hlavne v oblasti vzdelávania, zaobstarali sme pre nich školské tašky, pomôcky a všetko potrebné pre úspešný školský rok. Raz za rok im tiež dodávame nové topánky a školské uniformy. Po škole sú pre nich dostupné podporné kurzy, ktoré nie sú limitované len na doučovanie. Pomoc deťom totiž nie je limitovaná len na vzdelávacie aktivity. Vďaka Vám poskytujeme deťom potravinové balíky dvakrát ročne. Taktiež deťom pomáhame aj v oblasti zdravia, formou vitamínov a liekov, ktoré podporujú ich rast a vývoj. Rovnako im zabezpečujeme aj hygienické pomôcky, ktoré deťom a ich rodinám dodávame dvakrát do roka. Toto všetko je veľká pomoc pre deti a ich rodiny, ktoré sú vďačné za podporu zo Slovenska.
Deti, ktoré sú zapojené v projekte, vyberáme najmä na základe nasledujúcich kritérií: podporované dieťa pochádza z chudobných pomerov a potrebuje pomoc a rodičia aj dieťa prejavujú záujem o vzdelanie a zodpovedne k nemu pristupujú. Taktiež je dôležité, aby dieťa bolo zapísané v škole. Dôležitým kritériom je aj spolupráca pri poskytovaní materiálov: fotiek, vysvedčení a listov. Pri písaní listov pomáhajú rodičia a členovia rodiny, ktorí vedia čítať a písať. Niektoré deti ešte nevedia písať, a preto potrebujú pri písaní listov pomoc. Vo všeobecnosti sa deti veľmi tešia, keď môžu písať listy, pretože vedia, že ich budete čítať na Slovensku.
Keďže vo Wampusirpi nie sú obchody, v ktorých by sa dali zakúpiť školské pomôcky, ako školské tašky, ceruzky a pod., je proces nákupu veľmi náročný. Kvôli zlej infraštruktúre a nedostatku ciest musíme do najbližšieho väčšieho mesta cestovať letecky. Tovar potom
naložíme na loď, ktorá ho po mori prepraví na relatívne blízke miesto k Wampusirpi. Tam sa tovar opäť preloží na druhú loď a všetky veci sa prenesú po rieke do Wampusirpi a okolitých dedín. Tento proces trvá 2 mesiace. Rovnakým spôsobom prepravujeme aj topánky a školské uniformy. V prípade potravín, liekov a hygienických pomôcok, aj keď sa vo Wampusirpi nepredávajú, je tento proces jednoduchší vďaka podnikom v meste, kde sa dajú objednať dopredu. Deti sa veľmi tešia na pomoc, často si tovar prídu vyzdvihnúť aj so svojimi rodičmi. Veľmi sú vďační za adresnú pomoc od ľudí, ktorí ich ani nepoznajú. Rodičia a opatrovníci motivujú deti ku štúdiu ako najlepšie vedia. My sme tiež šťastní, že pomoc, ktorú im poskytujeme vďaka projektu Adopcia na diaľku®, je pre nich motiváciou a pomáha im zodpovedne sa postaviť k štúdiu. Zmena k lepšiemu je viditeľná, a to aj nás motivuje naďalej usilovne pracovať.
V neposlednom rade by sme sa chceli poďakovať každému jedenému z Vás, darcov zo Slovenska, za Vašu štedrosť a poskytnutú pomoc. Taktiež Vám ďakujeme v mene všetkých detí. Rovnako ďakujeme aj projektu Adopcia na diaľku® za spoluprácu, bez ktorej by nič z toho nebolo možné.
V mojom mene, aj v mene mojej kongregácie by som Vám chcela povedať, že táto pomoc pre nás znamená obdobie nádeje. Nádeje, že aj tie najchudobnejšie deti budú mať možnosť vzdelania a dôstojnej budúcnosti, a že budú mať schopnosť zmeniť svet a spoločnosť v Hondurase k lepšiemu. Zo srdca Vám ďakujem.
Sestra Gerardina Cáceres
Koordinátorka Charity Wampusirpi