Duchovná obnova pre predškolákov
Tak ako každý rok i tentokrát zažili deti našej materskej školy svoju prvú duchovnú obnovu.
Išlo o deti predškolských tried. Jej témou bol citát z evanjelia sv. Matúša: „Čokoľvek ste
urobili jednému z týchto mojich najmenších, mne ste urobili.“
Duchovnú obnovu sme začali sv. omšou v kaplnke našej školy, ktorú pre nás odslúžil p.
kaplán Jakub Melo. V homílii sa snažil priblížiť deťom nebeské kráľovstvo a najlepšieho
Kráľa na svete. Deti sa aktívne zapájali slovom i spevom.
Po sv. omši sme sa presunuli do Centra voľného času Strom v blízkosti kostola Dobrého
Pastiera v našej farnosti. Po spoločnom pozretí si krátkeho videa na motívy biblického textu:
„Bol som hladný a dali ste mi jesť, bol som smädný a dali ste mi piť, bol som nahý a zaodeli
ste ma, bol som chorý a navštívili ste ma…“ a úvodnom rozhovore sa deti rozdelili do dvojíc
a s elánom sa zapojili do pripravených zážitkových aktivít a hier.
Na jednotlivých stanovištiach si prakticky vyskúšali nakŕmiť hladného, podať vodu
smädnému, obliecť človeka, ktorému je zima, vyzdvihnúť lieky v lekárni pre chorého,
navštíviť a potešiť smutného a poradiť pocestnému. Deti pracovali s obrázkovými kartičkami
a maľovankami, ktoré znázorňovali jednotlivé skutky milosrdenstva a získavali nálepky.
Súčasťou programu bolo aj spoločné zdieľanie sa, spoločný tanec i modlitba. Na záver deti
dostali „Ježišove okuliare“, ktoré im spočiatku majú pomáhať vidieť okolo seba konkrétnych
ľudí, ktorí potrebujú ich pomoc.
Veríme, že deti aj vďaka tejto duchovnej obnove pochopili, akú silu a hlboký význam majú
malé skutky dobroty a že každá pomoc blížnemu je konkrétnym prejavom lásky k Pánu Bohu.